The 6th International Conference on Control and Optimization with Industrial Applications

COMMITTEES

Organizing Committee

​​Aliev Fikret (Azerbaijan) – Chair
Aidazadeh Kamil (Azerbaijan) – Deputy Chair
Akhundov Hikmet (Azerbaijan) – Deputy Chair
Ismailov Navazi (Azerbaijan) –  Deputy Chair
Mutallimov Mutallim (Azerbaijan) – Deputy Chair
Safarova Nargiz (Azerbaijan) – Scientific Secretary
Akhmedov Ali (Azerbaijan)
Aliguliyev Ramiz (Azerbaijan)
Alizadeh Tahir (Azerbaijan)
Aripov Mirsaid (Uzbekistan)
Babayev Tofig  (Azerbaijan)
Bairamov Elgiz (Turkey)
Efendiev Rakib (Azerbaijan)
Gabasov Rafael (Belarus)
Guliyev Hamlet (Azerbaijan)
Ibrahimov Natik (Azerbaijan)
Ibrahimov Vagif (Azerbaijan)
Ivaz Kerim (Iran)
Jafarov Rauf (Azerbaijan)
Jahanshahi Mohammad (Iran)
Kalantarov Saleh (Azerbaijan)
Khankishiyev Zakir (Azerbaijan)
Khusainov Denis (Ukraine)
Kurbanov Azad (Azerbaijan)
Mammadov Ilgar (Azerbaijan)
Mammadov Knyaz (Azerbaijan)
Mammadova Gamar (Azerbaijan)
Mammadova Masuma (Azerbaijan)
Mansimov Kamil (Azerbaijan)
Melikov Telman (Azerbaijan)
Nasiboglu Efendi (Turkey)
Nuriyev Urfat (Turkey)
Panahov Etibar (Azerbaijan)
Pashayev Adalat (Azerbaijan)
Pogorilyy Sergey (Ukraine)
Sabziyev Elkhan (Azerbaijan)
Sadigov Misreddin (Azerbaijan)
Salavatov Telman (Azerbaijan)
Sharifov Yagub (Azerbaijan)
Suleymanov Bagir (Azerbaijan)
Tadumadze Tamaz (Georgia)
Tagiyev Rafig (Azerbaijan)
Veliyeva Naile (Azerbaijan)
Veliyev Nazim (Azerbaijan)
Yagubov Mammad (Azerbaijan)

International Program Committee

Hajiyev Asaf (Azerbaijan) - Co-Chair 
Larin Vladimir (Ukraine) - Co-Chair
Mahmudov Nazim (TRNC)  - Co-Chair
Ahmadov Azar  (Azerbaijan)
Akbarov Surkhay (Turkey)
Aliev Nihan (Azerbaijan)
Aliev Telman (Azerbaijan)
Aliguliev Rasim (Azerbaijan)
Asadzadeh Mohammad (Sweden)
Azamov Abdulla (Uzbekistan)
Bagirov Adil (Australia)
Bashirov Agamirze (TRNC)
Boyd Stephen  (USA)
Bulut Hasan (Turkey)
Chekeev Asylbek (Kyrgyz Republic)
Chernousko Feliks (Russia)
Colaneri Patricio (Italy)
Filimonov Nikolay (Russia)
Galeev Elfat (Russia)  
Gitman Dmitry (Brazil)
Guliyev Hatam (Azerbaijan)
Gutman Ivan (Serbia)
Hasanoglu Elman (Turkey)
Inagaki Tomohiro (Japan)
Iskenderov Asef (Azerbaijan) 
Iskenderov Nizamaddin (Azerbaijan)
Ismailov Fakhraddin (Azerbaijan)
Kabanikhin Sergey (Russia)
Kirillova Faina (Belarus)
Konstantinov Mihail (Bulgaria)
Lakestani Mehrdad (Iran)
Mahmudov Elimkhan (Turkey)
Mardanov Misir (Azerbaijan)
Mehdiyev Mahammad (Azerbaijan)
Mekhtieva Galina (Azerbaijan)
Nachaoui Abdeljalil (France)
Nigmatulin Robert (Russia)
Nusratov Oktay (Azerbaijan)
Omer Akin (Turkey)
Ozbay Hitay (Turkey)
Pashayev Farhad (Azerbaijan) 
Patrick Sole (France)
Petkov Petko (Bulgaria)
Ruzhansky  Michael (UK)
Theodore Simos (Greece)
Tsurkov Vladimir (Russia)

Local Committee

Veliyeva Naile (Azerbaijan) – Chair
Amirova Leyla (Azerbaijan)
Hajiyeva Nazile (Azerbaijan)
Huseynova  Nargiz ( Azerbaijan)
Maharramov Ilkin (Azerbaijan) 
Mamedova Yegana ( Azerbaijan)
Namazov Atif (Azerbaijan)
Rustamova Lamiya ( Azerbaijan)
Rzaeva Ilaha (Azerbaijan)
Rzaeva Narmin (Azerbaijan)
Shafizade Elnura (Azerbaijan)
Shikhlinskaya Reyhan (Azerbaijan)
Tagiyev Rashad (Azerbaijan)